Istnieje wiele powodów, dla których można czasem zaobserwować krukowate z białymi piórami (lub wyglądającymi tak z daleka). 

 Najczęściej może to być jedna z trzech przyczyn: 

  • ,,Choroba McDonalda/niedożywienie”: połowicznie białe (nakrapiane) i białe pióra w złej kondycji 
  • Leucyzm/ albinizm/ problemy genetyczne: białe pióra, zwykle w dobrej kondycji 
  • Niektóre przypadki białych elementów piór są normalne – np. te pojawiające się w momencie wymiany piór  

Choroba McDonalda

wrona siwa
Wrona siwa z chorobą McDonalda 
czarnowron
Czarnowron z chorobą McDonalda

Choroba McDonalda jest najpopularniejszą przyczyną białych piór. Tak jak nie powinno się karmić kaczek białym chlebem, tak żaden inny ptak (a także człowiek) nie powinien żywić się tylko białym chlebem. Daje to uczucie sytości, ale nie jest odżywcze. Podobnie frytki, które zawierają ponadto dużą ilość soli, co jest niekorzystne dla zdrowia. Dla ptaków które niedawno się wykluły lub zmieniają upierzenie takie odżywianie skutkuje niemożliwością pokrycia zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze.  

Jest mało prawdopodobne, że takie ptaki przeżyją pierwszą zimę. Złe upierzenie szybko się pogarsza, co oznacza, że ptaki nie są zdolne do lotu. Uszkodzone pióra łatwo nasiąkają wodą i nie mogą prawidłowo utrzymywać ciepła. Te wszystkie czynniki sprawiają, że ptaki są bardziej narażone na atak drapieżnika.  

Leucyzm/Albinizm (Genetyczne problemy z piórami)

Kawka - białe pióra
Kawka

Wrona o imieniu Super (z Polski) 

Kawka i wrona na powyższym zdjęciu ma białe pióra, ale nie jest to spowodowane niedożywieniem. Przyczyną są problemy genetyczne, ale coraz więcej doniesień wskazuje na to, że może za to odpowiadać również zaawansowany wiek. Potrzebne są szczegółowe badania, aby jednoznacznie określić mechanizm tej choroby. Jeśli ktoś wie o badaniach prowadzonych na ten temat, proszę o podesłanie!  

Jak odróżnić to od choroby McDonalda? Po powiększeniu zdjęcia można zauważyć, że pióra  są w dobrej kondycji pomimo zmienionego koloru

  Choroba McDonalda Problemy genetyczne (leucyzm / albinizm)
Pióra w dobrej kondycji (pomimo że są białe)    x
Pióra są całkowicie białe (brak różnic w kolorach)    x
Pióra są częściowo transparentne x  
Pióra są łamliwe, kruche x  
Pióra wyglądają na zniszczone x  
Pióra zmieniają się po przepierzeniu (po wypadnięciu białego pióra może odrosnąć czarne) x  
Czerwnone oczy   x

Albinizm sprawia że krukowaty staje się całkowicie biały lub ma karmelowy kolor. Jest to bardzo rzadka przypadłość i taki ptak prawdopodobnie nie dożyje starości bez odpowiedniej opieki. 

wrona z albinizmem
Wrona z albinizmem
gawron
Gawron. Fotograf: Barbro Hansson

Białe fragmenty są normalne podczas okresu zmiany upierzenia u ptaków 

Białe elementy które są widoczne na obrazku to kreatyna która się wykrusza. Gdy ptak wymienia pióra, wyrastają one w osłonce i wyglądają jak kolce/patyki. Nazywane są piórami krwistymi gdyż są ukrwione do momentu pełnego rozwoju. Gdy pióro jest już rozwinięte, osłonka kruszy się sama lub ptak odrywa luźniejsze części podczas pielęgnacji – np. po kąpieli (kawałki w wyglądzie przypominają łupież). Czasem w trakcie wymiany piór można również zauważyć białe kłaczki.