Plastikowe siatki zabezpieczające

Plastikowe siatki do zabezpieczania upraw owoców i warzyw zabijają ptaki każdego roku. Skrzydła, nogi, pióra oraz dziób mogą zostać uszkodzone, ptak może się udusić, zostać zaatakowany przez zwierzę lub po prostu utknąć i umrzeć z głodu. To straszna męka! 

Jeśli jednak chcesz ochronić swoje uprawy, zbuduj drewniany stelaż z siatką tynkarską. Możesz ją później łatwo rozmontować i może posłużyć wiele lat. Jeśli Twój budżet jest ograniczony, możesz użyć starej firanki, pamiętaj jednak, żeby zwrócić uwagę, czy oczka są wielkości uniemożliwiającej ptakom utknięcie w nich. Bezpieczne dla ptaków jest również użycie sztywnej, metalowej siatki wolierowej. Siatka polietylenowa, pomimo swojej popularności, może stanowić zagrożenie, jeśli została źle napięta. 

Ale… Możesz też, tak jak inni, pozwolić ptakom się częstować 🙂 Niech też zjedzą trochę owoców.  

Skrzynia na uprawy

Sznurki do podwiązywania roślin 

Jeśli używasz sznurków (np. do podwiązania pomidorów) dopilnuj, by usunąć je po skończonym sezonie. Ptaki na wiosnę zbierają różne materiały do budowy gniazda i taki materiał może stanowić zagrożenie dla piskląt. Gdy nitka owinie się wokół nogi może doprowadzić do niedokrwienia, a w konsekwencji martwicy kończyny. Taki ptak nie tylko ma nikłe szanse na przeżycie na wolności, ale także po oddaniu go do niewoli najprawdopodobniej mógłby zostać uśpiony.  

Historia o uratowanych pisklętach bielika : https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/historia-o-ludziach-bieliku-i-klebku-sznurka 

Kule tłuszczowe – dokarmianie

Jeśli chcesz otworzyć zimową stołówkę dla ptaków, zadbaj najpierw o ich bezpieczeństwo. Popularne kule tłuszczowe sprzedawane w plastikowych siatkach mogą stwarzać duże zagrożenie, gdyż ptak może się zaczepić, tak samo jak w przypadku siatek zabezpieczających. Na szczęście w sprzedaży pojawia się coraz więcej bezpiecznych karmników. Mimo, że kule tłuszczowe są wywieszane głównie z myślą o sikorkach, krukowate też lubią je jeść. Jeśli chcesz dokarmiać duże ptaki, połóż kule na ziemi po usunięciu siatki.

Woda dla ptaków 

Ptaki będą chętniej odwiedzać Twój ogród, jeśli umieścisz tam szerokie i płytkie naczynie wypełnione świeżą wodą. Będą mogły ugasić pragnienie oraz wykąpać się. Pamiętaj, że naczynie nie może być zbyt głębokie.