GuideWylecz zimną głowę (zakażenie grzybicze)
MålgruppWrony
FörfattareH.  – helpthecrows@gmail.com
Version20210405
UWAGA:  We wszystkich moich poradnikach zaczynam od sytuacji, w której rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami w sposób prawidłowy etycznie. 
Zawsze powinieneś starać się minimalizować stres dla ptaka, a ponieważ ptaki, podobnie jak ludzie, nie są takie same, może to oznaczać, że poradzisz sobie z problemem na różne sposoby, będąc kreatywnym! 
Jeśli widzę różne sposoby robienia tego samego, staram się to zapisać w moich poradnikach, ale zawsze to rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność.
Nie muszę pisać “polecam zabijanie” czy “skontaktuj się z weterynarzem” czy “zgodnie z prawem powinieneś…” bo zaczynam od sytuacji, w której robisz dla ptaka najlepiej i że Ty jako rehabilitant się nauczyłeś wytyczyć granicę, aby nie znaleźć się w niechcianej lub nielegalnej sytuacji. 
Może trwać wieczna walka między tym, czego chcesz, a tym, co jest najlepsze dla ptaka.
Istnieje również wiele czynników, w których podobna sytuacja może dać różne rezultaty. 
Na przykład: dostęp do lekarza weterynarii, brak czasu, brak wiedzy i wcześniejszego doświadczenia mogą obejmować 
prowadzą do dużych różnic w leczeniu i procesie podejmowania decyzji, a pośrednio także w efekcie końcowym. 
Znajomość podstawowych rzeczy może mieć ogromny wpływ na poziom stresu wrony. 
Na przykład. 
unikaj wszystkiego, co jest czarne lub w kratkę. 
Nie lubią tego instynktownie i stresuje, gdy widzą, że masz do czynienia z czymś, co jest czarne.
Wkładam energię w moich przewodników, aby ułatwić rehabilitantowi odnalezienie informacji i szerzenie wiedzy.
Czy widzisz sposób na ulepszenie moich poradników lub widzisz błąd lub chcesz coś dodać, poinformuj mnie!
Jeśli martwisz się, że zrobisz coś, ponieważ jest to nowe, poproś o pomoc innych rehabilitantów lub weterynarza.
Przewodniki są stale aktualizowane, więc pamiętaj, aby zawsze pobierać najnowszą wersję ze strony  
pomoc.gawron.pl

W tym przewodniku opisano, co zrobić z ptakami, które upuściły pióra na głowy i wokół nich

Przyczyna i rozprzestrzenianie

Różne gatunki grzybów żyją razem z bakteriami na skórze w pewnej formie mikroekosystemu. Kiedy zmienia się środowisko/stan skóry, dochodzi do zachwiania równowagi, która może przerodzić się w infekcję.

Ptak, który ma problemy z infekcjami grzybiczymi, nie jest zaraźliwy, ale ponieważ nie wiadomo na 100{6f492ed9c4ff5dd92594365715d5240cf8217a28ca69f22b3f92c115b4a78e26}, co jest przyczyną, prawdopodobnie dobrze jest trzymać go w innym pomieszczeniu.

Objawy: Opadają

pióra na głowie i wokół niej. Może się to zdarzyć w bardzo krótkim czasie. Mogą również wystąpić różne ropnie, ponieważ bakterie mogą przedostać się przez podrażnioną i zakażoną skórę i rozprzestrzeniać się. Ptak może zacząć swędzieć pazurami, co pogarsza sytuację. Dlatego ważne jest również, aby klatka / woliera + okonie były wyjątkowo czyste podczas zabiegu przez co najmniej tydzień.

Tatiana Iwanowa (råka)

Leczenie, lekarstwa i dawkowanie:

Bez leczenia wrona może umrzeć z powodu infekcji.Rozprzestrzenia się w ciele. To nie infekcja grzybicza powoduje śmierć, ale bakterie. Atak grzybiczy jest tylko objawem, że coś jest nie tak w organizmie.

Istnieje wiele produktów, które trzeba zdobyć, aby rozwiązać problem.
Weterynarz musi przepisać Baytril (antybiotyki o szerokim spektrum działania), aby zabić bakterie (ptak może przeżyć bez ropni).

Rany i całą skórę, której zaczyna brakować piór, należy nasmarować maścią przeciwgrzybiczą dostępną bez recepty . Daktardostępne w Twojej aptece i prawie nic nie kosztuje. Trwa to do dwóch tygodni i powinieneś być w stanie zobaczyć małe kropki na gołej skórze (nowe pióra w drodze). Jeśli ptak nie jest zbyt zestresowany, kurację można kontynuować jeszcze przez kilka dni. Jako alternatywę na Ebayu (i niektórych specjalistycznych sklepach w Szwecji) można znaleźć „Fiolet goryczki 1{6f492ed9c4ff5dd92594365715d5240cf8217a28ca69f22b3f92c115b4a78e26}”, który można szczotkować na całej dotkniętej chorobą skórze. Uważaj na oko, bo nie chcesz go dostać w oko! Fiolet goryczkowy Zazwyczaj szczotkowany w tym samym czasie, 3 dni z rzędu.

Jeśli ptak miał również problemy z bakteriami, ważne jest, aby przedłużyć kurację. Przed nasmarowaniem okolicy Daktarem należy oczyścić okolicę maścią LHP 1{6f492ed9c4ff5dd92594365715d5240cf8217a28ca69f22b3f92c115b4a78e26} (dostępna również bez recepty w aptece) lub miodem Manuka (produkt naturalny, który kupujesz w aptece!).
Nie zapominaj, że musisz również zabić bakterie na gałęzi / okoni. Jeśli to możliwe, kij należy ugotować. W przeciwnym razie możesz użyć sprayu chlorheksydyny.Ważny dodatek!

Porozmawiaj również ze swoim weterynarzem, aby sprawdzić, czy zgadza się z Tobą w sprawie leczenia. Ponieważ nie jest to choroba, która występuje często, istnieje ryzyko, że lekarz weterynarii nie zna metody leczenia i wtedy dobrze jest podzielić się wszystkimi informacjami, które można przeczytać tutaj.

Tatiana Iwanowa (råka)