GuideZabiegi preparatami ziołowymi
MålgruppWrony
FörfattareCorvid-Isle / helpthecrows@gmail.com
Version20210418

Ta strona będzie dotyczyć preparatów ziołowych odpowiednich do pielęgnacji i leczenia ptaków.

UWAGA:  We wszystkich moich poradnikach zaczynam od sytuacji, w której rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami w sposób prawidłowy etycznie. 
Zawsze powinieneś starać się minimalizować stres dla ptaka, a ponieważ ptaki, podobnie jak ludzie, nie są takie same, może to oznaczać, że poradzisz sobie z problemem na różne sposoby, będąc kreatywnym! 
Jeśli widzę różne sposoby robienia tego samego, staram się to zapisać w moich poradnikach, ale zawsze to rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność.
Nie muszę pisać “polecam zabijanie” czy “skontaktuj się z weterynarzem” czy “zgodnie z prawem powinieneś…” bo zaczynam od sytuacji, w której robisz dla ptaka najlepiej i że Ty jako rehabilitant się nauczyłeś wytyczyć granicę, aby nie znaleźć się w niechcianej lub nielegalnej sytuacji. 
Może trwać wieczna walka między tym, czego chcesz, a tym, co jest najlepsze dla ptaka.
Istnieje również wiele czynników, w których podobna sytuacja może dać różne rezultaty. 
Na przykład: dostęp do lekarza weterynarii, brak czasu, brak wiedzy i wcześniejszego doświadczenia mogą obejmować 
prowadzą do dużych różnic w leczeniu i procesie podejmowania decyzji, a pośrednio także w efekcie końcowym. 
Znajomość podstawowych rzeczy może mieć ogromny wpływ na poziom stresu wrony. 
Na przykład. 
unikaj wszystkiego, co jest czarne lub w kratkę. 
Nie lubią tego instynktownie i stresuje, gdy widzą, że masz do czynienia z czymś, co jest czarne.
Wkładam energię w moich przewodników, aby ułatwić rehabilitantowi odnalezienie informacji i szerzenie wiedzy.
Czy widzisz sposób na ulepszenie moich poradników lub widzisz błąd lub chcesz coś dodać, poinformuj mnie!
Jeśli martwisz się, że zrobisz coś, ponieważ jest to nowe, poproś o pomoc innych rehabilitantów lub weterynarza.
Przewodniki są stale aktualizowane, więc pamiętaj, aby zawsze pobierać najnowszą wersję ze strony  
pomoc.gawron.pl

Ważne jest, aby zrozumieć, że rośliny lecznicze zawierają silne, farmakologicznie czynne substancje, co innymi słowy oznacza, że ​​rośliny zawierają leki. Podobnie jak leki, preparaty ziołowe należy stosować ostrożnie. Chociaż właściwe zioło może pomóc ptakowi, może okazać się toksyczne, jeśli zostanie użyte niewłaściwie. Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z weterynarzem przed podaniem ptakowi jakichkolwiek ziół lub alternatywnych metod leczenia. W wielu przypadkach odpowiednia kuracja ziołowa może być wszystkim, czego pacjent potrzebuje, aby wyzdrowieć. W innych przypadkach zioła mogą być raczej użytecznym dodatkiem do konwencjonalnych zabiegów zalecanych przez weterynarzy.

Zanim napiszę więcej o naturalnych i ziołowych możliwościach leczenia, chcę rozpocząć ten post od listy roślin i konkretnych składników, których należy unikać podczas leczenia ptaków. 
Zioła, których należy unikać to: ogórecznik, tatarak, chaparral, podkowa, żywokost, efedryna/Ma Huang, gamander, korzeń lukrecji, łodygi, lobelie, polijint, wiśnie, sasafras i johimbina.

Stosując nalewki ziołowe należy pamiętać, że często zawierają one alkohol, który może być toksyczny dla ptaków, zwłaszcza dla małych ptaków oraz w przypadku spożycia nierozcieńczonego. 
Odwary ziołowe są zatem znacznie bezpieczniejszą alternatywą. Można je przygotować samodzielnie z 25 g suszu lub 75 g świeżego zioła na 500 ml wrzącej wody. Poczekaj, aż woda przestanie bulgotać przed dodaniem zioła. Następnie odstaw i moczyć przez około 10 minut. Wywar trwa maksymalnie 24 godziny. Odrzuć to, czego nie wykorzystałeś.


Produkty i zabiegi komercyjne

Pierwszą grupą alternatywnych, naturalnych i ziołowych opcji leczenia, które chciałbym przedstawić, są następujące przydatne i silne produkty komercyjne.

WHEEZE EEZE Herbal Liquid (© The Birdcare Company)
Jest to złożona mieszanka naturalnych ekstraktów ziołowych, którą można rozpylić w dziobie, rozpylić lub wlać do wody pitnej. Ten produkt ma właściwości antybakteryjne i pomaga przy infekcjach dróg oddechowych i trudnościach w oddychaniu.

Produkt dostępny w serwisie eBay (niestety tylko w Wielkiej Brytanii). Jeśli ktoś znajdzie produkt gdzie indziej, proszę o informację.

Verm-X ​​(© Verm-X)
Jest to suplement przywracający i utrzymujący witalność jelit, wykonany w 100{6f492ed9c4ff5dd92594365715d5240cf8217a28ca69f22b3f92c115b4a78e26} z naturalnych składników aktywnych. Seria Verm-X ​​jest również przydatna do poprawy trawienia i zwiększenia poziomu energii. Można go łatwo podawać w postaci płynnej, granulek lub proszku jako codzienna kuracja. Verm-X ​​to bardzo skuteczny produkt roślinny, który zapewnia wewnętrzną kontrolę pasożytów. Należy pamiętać, że producenci Verm-X ​​muszą przestrzegać zasad i przepisów, które mają zastosowanie do wszystkich leków ziołowych, a zatem Verm-X ​​nie można nazywać odrobaczaczami, ponieważ nie jest to lek licencjonowany.

Amazon.se: https://www.amazon.se/s?k=verm-x&ref=nb_sb_noss
Szwedzcy detaliści: https://verm-x.se/?page_id=236

Blast Off Anti-Mite (© The Birdcare Company)
Jest to całkowicie naturalny produkt odstraszający pasożyty. Naturalne składniki (olejek Piperonal i cedrowy) zostały połączone z pudrem, aby ułatwić nakładanie na ptaka. Blast Off Anti-Mite jest bezpieczny zarówno dla użytkownika, jak i ptaka. Produkt może być podawany bezpośrednio zarówno dorosłym ptakom, jak i pisklętom, a także może być stosowany w ptasich gniazdach.

Z Wielkiej Brytanii: Blast Off Anti-Mite (© The Birdcare Company)
Z witryn holenderskich (bez podatku importowego / VAT): link
Wskazówka: Jeśli otworzysz link w Google Chrome, możesz przetłumaczyć stronę na szwedzki

Ocet Jabłkowy (ACV)

Ocet jabłkowy (ACV) powstaje w wyniku fermentacji naturalnych cukrów znajdujących się w świeżych jabłkach. Organiczny, niefiltrowany ACV zawiera nici białek, enzymy i bakterie probiotyczne. ACV może pomóc w zabijaniu patogenów i ma długą historię stosowania jako naturalny środek konserwujący żywność. Główne substancje zawarte w occie, zwane kwasem octowym, niszczą szkodliwe bakterie i zapobiegają ich namnażaniu. Istnieją również dowody sugerujące, że ACV ma potencjał jako leczenie przeciwgrzybicze. ACV może być stosowany do dłuższego utrzymania świeżości kąpieli ptaków, a także jest ważnym składnikiem w leczeniu żółtych pąków, gdzie jest dodawany do wody pitnej. Na 1 litr czystej wody należy użyć 5 ml octu jabłkowego. Pasożyty nie mogą przetrwać w kwaśnej wodzie. ACV obniża pH wody do około 4-5 w dawkach opisanych powyżej.

Jeśli chodzi o żółte pąki i kandydozę (zwaną także kandydozą lub dorszem), należy również wspomnieć o fantastycznym działaniu leczniczym czystego soku ze świeżej cytryny, który jest bardzo skuteczny, gdy naciera się blaszkę żółtych pąków, którą następnie pokrywa się tzw. „Rozwiązanie Lugola”
https://www.svenskhalsokost.se/holistic-lugols-losning

Kandydozę można z powodzeniem leczyć, szczotkując dotknięte obszary roztworem fioletu goryczki. Fiolet goryczki to syntetyczny, antyseptyczny barwnik, którego nazwa pochodzi od intensywnego niebiesko-fioletowego koloru roślin goryczki. Posiada łagodne właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

Amazon.se: https://www.amazon.se/s?k=Gentian+violett&ref=nb_sb_noss
Kvalitetsvaruhus.se: http://www.kvalitetsvaruhus.se/art/1693/Gentianaviolett_gentiana_violett_05_.htm

GlucoGel (© BBI Healtcare)
GlucoGel jest łatwy w użyciu i szybko wchłania się przez błonę śluzową jamy ustnej. Nie zawiera też sztucznych barwników, słodzików, kofeiny i glutenu. Zapewnia szybko działającą odmierzoną dawkę glukozy. GlucoGel to idealny produkt do kontrolowania poziomu cukru we krwi w nagłych wypadkach lub do krótkotrwałego zastrzyku energii. Może być ratunkiem dla upadłych ptaków, ponieważ zapewnia szybki zastrzyk energii, który może dać łatwo zestresowanym ptakom siłę fizyczną potrzebną do ponownego samodzielnego jedzenia.

Wreszcie coś, co jest w szwedzkim sklepie: https://diabeticdesigned.se/?s=GlucoGel&product_cat=&post_type=product

Traumeel Salve (© Bio Pathica)
Traumeel Salve zapewnia tymczasową ulgę w łagodnym bólu mięśni i stawów, a także bólu spowodowanym nadmiernym wysiłkiem, rozciąganiem, skręceniami i siniakami. Maść Traumeel jest miejscowym homeopatycznym środkiem przeciwbólowym. Działa poprzez zmniejszenie stanu zapalnego, a tym samym czasowo łagodzi ból.

Najbliższy dealer to duńska strona: https://www.med24.dk/soeg?query=traumeel

Ampułki Traumeel S (© pięta)
To kolejny homeopatyczny środek przeciwbólowy do stosowania doustnego w procesach zapalnych i zwyrodnieniowych związanych z zapaleniem różnych narządów i tkanek, ze szczególnym uwzględnieniem układu mięśniowo-szkieletowego. Ampułki Traumeel S są bezpieczne dla wszystkich ptaków, ponieważ preparat ten nie zawiera alkoholu.

Najbliższy sprzedawca ponownie wydaje się być duńską witryną: https://www.helsebixen.dk/shop/traumeel-ampuller-10GB2-9341p.html

Tłuszcz z mieszanki Viruvetsan. (© DHU)
Jest to homeopatyczna terapia stosowana w celu skutecznego wzmocnienia układu odpornościowego zestresowanych ptaków, która jest szczególnie skuteczna w leczeniu infekcji wirusowych. Ponieważ Viruvetsan zawiera alkohol, należy go rozcieńczyć (10 kropli w 50 ml wody pitnej). Mieszankę należy podawać raz dziennie, 2 do 3 razy w tygodniu, kropla po kropli, razem z jedzeniem. Viruvetsan nadaje się do długotrwałego leczenia.

Z Niemiec: https://www.naturheilkunde-shop24.de/search/result?term=viruvetsan+mischung+vet.&q=viruvetsan+mischung+vet.

Naturalne środki czyszczące Proszek do

pieczenia
Proszek do pieczenia działa na dwa sposoby podczas czyszczenia. Jako produkt o odczynie lekko zasadowym pomaga w rozpuszczaniu brudu i tłuszczu. Jako proszek do szorowania ma łagodne działanie ścierne. Soda oczyszczona pomaga również neutralizować nieprzyjemny zapach.

Destylowany biały ocet
Destylowany biały ocet to kolejny naturalny produkt, który może zastąpić silne toksyczne środki czyszczące. Kwasowość octu sprawia, że ​​jest on skuteczny na niektórych, ale nie na wszystkich powierzchniach. Podobnie jak soda oczyszczona, ocet pomaga usuwać nieprzyjemne zapachy i skutecznie usuwa plamy.

Stwórz własny
uniwersalny środek czyszczący Uniwersalny środek czyszczący można przygotować, mieszając 3 szklanki ciepłej wody z 2 łyżkami proszku do pieczenia i 2 łyżkami soku z cytryny w plastikowej butelce ze spryskiwaczem. Wstrząsnąć zawartością, spryskać zabrudzone powierzchnie i wytrzeć. Inny, nieco silniejszy uniwersalny środek czyszczący można zrobić z destylowanego białego octu, po zmieszaniu w stosunku 1:1 z wodą. Sok z cytryny można dodać, aby uzyskać świeży cytrusowy zapach.


Naturalne produkty i zioła

W drugiej części tego wpisu opisano inne naturalne produkty i zioła, które mogą być przydatne w leczeniu powszechnych chorób i problemów zdrowotnych u wron.


Żel Aloe Aloe działa oczyszczająco, pobudzająco na żółć, grzybobójczo, zatrzymując krew i kojąco. Na krótko tworzy błonę ochronną ( łagodzącą ) i jest skuteczna przeciwko robakom w przewodzie pokarmowym ( przeciwrobacze ). Żel aloesowy stosowany miejscowo może pomóc w leczeniu małych nacięć, otarć i wysypek.

Anyż lub anyż
Jeśli ptak cierpi na zaparcia, możesz podać mu anyż zamiast zwykłej wody pitnej. Anyż działa również wyjątkowo dobrze jako leki przeciwpadaczkowe. Anyż może być używany bez zmian lub w połączeniu z koprem włoskim.

Arnika (Arnika)
Arnika jest dobrze znana ze swoich leczniczych właściwości. Działa również przeciwzapalnie i pobudzająco na krążenie. Arniki nie należy przyjmować doustnie (doustnie) ani nakładać na otwarte rany. Jest bardzo przydatny i skuteczny w leczeniu bolesnych stłuczeń oraz w łagodzeniu ostrego i przewlekłego bólu stawów.
https://www.apotea.se/arnica-gel-100-ml

Cayenne
Cayenne to uniwersalny środek wspomagający trawienie, który zawiera niewielkie ilości kompleksów witamin A, C, B, wapnia, fosforu i żelaza. Działa przeciwzapalnie i pomaga przy zapaleniu stawów. Cayenne zawiera kapsaicynę, która pomaga stymulować apetyt. Działa również jako fantastyczny naturalny lek na zapalenie zatok. Cayenne stosowany miejscowo na skórę ma silne właściwości przeciwzapalne.

Rumianek
Rumianek znany jest ze swoich właściwości przeciwzapalnych, przeciwskurczowych i uspokajających, przeciwdziała gazom w jelitach oraz mdłościom i wymiotom (działa przeciwwymiotnie).
Wykazano, że wywar z kwiatów tej rośliny ma działanie przeciwzapalne. Dlatego wywar z rumianku lub herbata rumiankowa jest bardzo pomocna w leczeniu chorób zakaźnych. Rumianek jest również bardzo przydatny w leczeniu biegunek spowodowanych niewłaściwą dietą. Wdychanie oparów herbaty rumiankowej to bardzo skuteczna metoda leczenia chorób układu oddechowego. Rumianek to jeden z najbezpieczniejszych i najłagodniejszych środków uspokajających w naturze, który można bezpiecznie stosować do uspokajania ptaków w sytuacjach stresowych. 
Herbatę rumiankową można stosować do miejscowego oczyszczania ran oraz do płukania i oczyszczania zakażonych oczu.

Cynamon
Cynamon ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwutleniające. Może być stosowany w profilaktyce i leczeniu zakażeń e-coli i salmonellą. Jest również z powodzeniem stosowany w leczeniu żółtaczki, kandydozy, drożdżaków i infekcji kropidlakiem.
Najprościej kupić herbatę cynamonową (dostępną w ICA) i podawać ją zamiast wody.


Skrobia kukurydziana Skrobia kukurydziana (Maizena) lub mąka z ziaren kukurydzy. Jeśli ptak uszkodził pióro krwi i krwawi, możesz użyć skrobi kukurydzianej zamiast proszku zatrzymującego krew. Wyciśnij trochę skrobi kukurydzianej na krwawiące miejsce i delikatnie dociśnij ranę przez kilka sekund, aby skrobia przeniknęła. Zachowaj szczególną ostrożność w higienie rąk, umyj ręce przed lub użyj rękawiczek jednorazowych.
Proszek do zatrzymywania krwi jest dostępny w aptece. Prawdopodobnie poleciłabym w pierwszej kolejności stosowanie proszku zatrzymującego krew i skrobi kukurydzianej w sytuacjach, gdy proszek zatrzymujący krew nie jest dostępny i nie masz czasu, aby dostać się do apteki. Jeśli ktoś dzwoni i mówi, że znalazł krwawiącego ptaka i musi szybko zatamować krwawienie, dobrze jest móc poinformować tę osobę, że może skorzystać z Maizeny, którą wiele osób wciąż ma w domu.
https://www.apotekhjartat.se/produkt/bomica-blod-stopp/

Kości ośmiornicy (łuska sepii)
Kości ośmiornicy dobrze sprawdzają się jako naturalny suplement wapnia. Kości ośmiornicy zawierają dużą dawkę wapnia i soli mineralnej. Przydaje się również, pomagając utrzymać starannie przycięte dzioby.
Muszle sepii można kupić w zasadzie w każdym sklepie zoologicznym. Na przykład. https://www.zooplus.se/shop/fagel/fodertillskott/pickstenar/305798
Można go zeskrobać nożem, aby uzyskać proszek, który można zmieszać z mokrą karmą dla kotów (dla wron). Upewnij się, że nie tworzą się żadne ostre kawałki.

Echinacea
Echinacea jest znana z działania antybiotykowego, przeciwwirusowego, immunostymulującego i przeciwzapalnego oraz przyspiesza gojenie się ran. Ponieważ wzmacnia układ odpornościowy, wiadomo również, że przyspiesza powrót do zdrowia ogólnie osłabionych ptaków i ptaków, które przeszły infekcje wirusem ospy.

Eufrazja
Eufrazja działa przeciwzapalnie, przeciwhistaminowo i przeciw zapaleniu błon śluzowych (przeciwkatarzowym). Odwar lub herbatę można stosować do płukania oczu, aby zmniejszyć dyskomfort podrażnionych oczu.

Koper
włoski jest znany z przeciwdziałania gazom ( wiatropędny), przeciwskurczowego (przeciwdrgawkowego), pobudzającego krążenie i łagodnego wykrztuśnego, moczopędnego (moczopędnego) i przeciwzapalnego. Odwar lub herbata z kopru włoskiego zapewnia szybką ulgę w zaparciach, gazach (wzdęciach) i kolkach. Może również pomóc w przeciwdziałaniu nadmiernemu wytwarzaniu gazu w brzuchu ptaka cierpiącego na infekcję drożdżakową. Koper włoski jest szczególnie przydatny w wychowywaniu wrażliwych nowo wyklutych młodych oraz tych, które jeszcze nie opuściły gniazda.

Siemię lniane /
olej lniany Olej lniany zawiera dużo kwasów tłuszczowych omega-3 (kwas alfa-linolenowy), z którymi wiąże się wiele korzyści zdrowotnych. Brak kwasów tłuszczowych omega-3 może zwiększać ryzyko stanów zapalnych i metabolicznych. Wydaje się, że kwasy tłuszczowe omega-3 obniżają ciśnienie krwi i zwiększają elastyczność tętnic. Olej lniany/lniany może mieć również właściwości przeciwzapalne. 

Czosnek
Inną rośliną o działaniu przeciwbakteryjnym jest czosnek, który jest dobry dla układu odpornościowego i serca oraz ma właściwości przeciwutleniające i przeciwgrzybicze. Działa również wykrztuśnie. Czosnek ma działanie przeciwnadciśnieniowe (hipotensyjne), przeciwpasożytnicze, przeciwnadciśnieniowe (hipoglikemiczne), obniżające poziom lipidów i cholesterolu (hipolipidemiczne) oraz przeciwhistaminowe. Ze względu na swoje właściwości przeciwpasożytnicze służy do zabijania pasożytów jelitowych. Sok z czosnku jest uważany za tak samo silny jak konwencjonalne leki przeciwgrzybicze zwykle stosowane w leczeniu infekcji Candida. Czosnek należy stosować oszczędnie iw postaci świeżych plastrów czosnku.

Imbir
Imbir jest znany jako środek pobudzający krążenie, rozszerzający naczynia krwionośne (wazodylatator obwodowy) i wykrztuśny.Zapobiega nudnościom i wymiotom (przeciwwymiotny). Działa przeciwskurczowo, przeciw gazom w jelitach (wiatr wiatrowy) i działa antyseptycznie. Imbir jest stosowany w zapobieganiu chorobie lokomocyjnej, gdy ptaki muszą być transportowane. Kilka kropel ekstraktu z imbiru można dodać do wody wraz z plastrami świeżego imbiru na noc przed planowaną wycieczką. Imbir jest poza tym bardzo przydatny w leczeniu nudności i wymiotów.

Kwiat
lawendy Lawenda znana jest z działania antyseptycznego, przeciwbakteryjnego, przeciwdepresyjnego, relaksującego, pobudzającego krążenie, rozkurczowego i przeciwbólowego. Przeciwdziała gazom w żołądku (wiatr wiatrowy) i działa jak nalewka na układ nerwowy. Lawenda może być stosowana w celu zmniejszenia stresu i wspomagania układu pokarmowego. Wiadomo, że lawenda niweluje napięcie nerwowe, łagodzi ból, dezynfekuje skórę, poprawia krążenie krwi i leczy problemy z oddychaniem.

Miód Mānuka Miód
Mānuka pochodzi z Australii i Nowej Zelandii i jest produkowany przez pszczoły zapylające rodzimy krzew Mānuki. Miód manuka ma właściwości przeciwzapalne, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne, dzięki czemu jest idealnym składnikiem opatrunków na rany. Miód chroni przed infekcjami wywołanymi przez bakterie. Miód z manaki zwiększa również produkcję specjalnych komórek, które mogą naprawiać tkankę uszkodzoną przez infekcję. Wiadomo, że szybko łagodzi ból spowodowany stanem zapalnym.

Nagietek
Nagietek działa ściągająco, antyseptycznie, przeciwgrzybiczo, przeciwzapalnie, immunostymulująco, przeciwskurczowo i gojąco na rany. Szybko leczy rany, w tym otarcia i łagodzi inne problemy skórne. Przydaje się również w leczeniu ptaków skłonnych do gryzienia/wyrywania piór oraz cierpiących na alergie skórne.

Męczennica Męczennica
działa uspokajająco i przeciwbólowo. Dlatego stosuje się go w celu złagodzenia nerwowości i niepokoju oraz zmniejszenia bólu. Passion flower to jeden z najlepszych naturalnych środków uspokajających. Nadpobudliwym ptakom lub tym z kompulsywnymi wzorcami zachowań, takimi jak gryzienie piór, może pomóc passiflora.
Krytyka: https://svenskfarmaci.se/lakemedel/extrakt-av-passionsblomma-nar-sverige/
Więcej informacji: https://bidistrikt-gob.se/passionsblomma-raddningen-for-den-som-har-svart-att -spać/

Peppermint Mięta
pieprzowa ma właściwości przeciwskurczowe, pobudzające żółć i przeciwbólowe, przeciwdziała nudnościom i wymiotom (przeciwwymiotne) i gazom (przepływ wiatrowy) oraz rozszerza naczynia krwionośne (rozszerzacz naczyń obwodowych). Jest to zioło kojące, które jest przydatne w leczeniu ptaków niespokojnych lub gryzących pióra. Mięta pieprzowa jest również bardzo pomocna przy niestrawności.

Ziele dziurawca Ziele
dziurawca znane jest ze swoich właściwości przeciwbólowych, przeciwzapalnych, uspokajających, przeciwdepresyjnych i przeciwwirusowych. Zawiera dziurawca, który ma właściwości antydepresyjne. Jest często stosowany jako naturalny zamiennik Haloperidolu (nazwa handlowa  Haldol ) u ptaków cierpiących na gryzienie piór.

Tymianek
Tymianek jest znany z działania antyseptycznego, wykrztuśnego, przeciwskurczowego, przeciwdrobnoustrojowego, antybiotyku oraz na zewnętrzne (miejscowe) rany. Ze względu na swoje działanie przeciwgrzybicze wywar lub herbata z tymianku jest bardzo dobrym lekarstwem w leczeniu chorób wywołanych przez grzyby i drożdże. Tymianek jest również bardzo pomocny w leczeniu pacjentów cierpiących na biegunkę.

Lecznicza zgnilizna korzeni (lub korzeń rzepy lub kozłek lekarski )
Wiadomo, że korzeń rzepy działa uspokajająco, przeciwskurczowo, wykrztuśnie, moczopędnie (zwiększona produkcja moczu), obniża ciśnienie krwi i przeciwdziała gazom gromadzącym się w jelitach ( wiatropędny). 
Może być stosowany jako środek uspokajający i przeciwbólowy. Wiadomo, że jest silniejszy niż większość innych ziołowych środków uspokajających.

Niestety nie znalazłem jeszcze skąd wziąć Läkvänderot.. Google na krople kozłka i korzeń kozłka.

Oczar wirginijski
Stosowany miejscowo w postaci sprayu, ma właściwości ściągające i lecznicze. Może być również przydatny do zatrzymywania krwawienia zewnętrznego. Może być stosowany z lub jako alternatywa dla sprayu Aloe Vera w leczeniu swędzącej skóry.
https://www.ecco-verde.se/akamuti/ekologisk-trollhassel