Jeśli znalazłeś wronę pilnie potrzebującą pomocy, skontaktuj się z najbliższym rehabilitantem. Niestety nie ma ogólnego numeru, pod który można zadzwonić w Szwecji, ale najpierw sprawdź tutaj.

Trudno ocenić, czy ptak potrzebuje pomocy.

Jeśli ptak jest tak zwanym puchem „gniazdem” (nowo wyklutym osobnikiem w swoim pierwszym puchowym kombinezonie), nie przeżyje bez pomocy. Ponieważ wymagana jest fachowa pomoc, należy natychmiast skontaktować się z rehabilitantem ptaków. Upewnij się, że ptak ogrzeje się butelkami z gorącą wodą. Jeśli nie masz termoforów, weź butelki z napojami i napełnij je gorącą wodą. Połóż na nich ręcznik (aby nie zrobił się dla ptaka zbyt gorący) i umieść na nich ptaka w pudełku. Upewnij się, że żadne zwierzę nie ma dostępu do ptaka. 40 stopni to dobra temperatura.

Pisklę

Jeśli gniazdo nadal tam jest, być może coś się stało. Może to być drapieżnik lub burza, z powodu których dziecko spadło z gniazda. Ponieważ wrony mają swoje gniazda wysoko na drzewie, często niemożliwe jest dotarcie do gniazda w celu sprawdzenia sytuacji, jeśli nie masz członków rodziny w straży pożarnej.Może 

też być tak, że coś jest nie tak z ptakiem i że została wyrzucona przez matkę. Może być też tak, że jest za gorąco i ptak spanikował, gdy spanikował.

Jeśli pisklę jest starsze i tzw. „flygling” (po polsku: fedgling), młodociany ptak, który ma opuścić gniazdo (gotowy do lotu), rodzice zwykle są zostawiani w pobliżu i opiekują się nim. Problem polega oczywiście na tym, że nie wiesz. Ale jeśli dorosła wrona zacznie krzyczeć, gdy tam jesteś, możesz mieć nadzieję, że zaopiekuje się dzieckiem, jeśli odłożysz je z powrotem. Zadzwoń do najbliższego lokalnego rehabilitanta, aby sprawdzić sytuację w Twoim konkretnym przypadku.

Pamiętaj, że surowego króla nie można postawić z powrotem na ziemi. Gawrony NIE opiekują się młodymi na ziemi, które nie mogą latać. Jeśli młody gawron jest czujny, możesz spróbować umieścić go z powrotem na gałęzi drzewa, które znajduje się kilka metrów wyżej (poprzez drabinę lub balkon w pobliżu?).
Jeśli nie jest to możliwe, możesz również spróbować położyć ptaka na miotle lub gałęzi i podnieść gałąź tak wysoko, jak się da (im wyżej, tym lepiej).
Jeśli ci się udało, natychmiast wyjdź i pozostań, najlepiej w dużej odległości. Jeśli zobaczysz dorosłego kruka zbliżającego się do dziecka, możesz powiedzieć, że prawdopodobnie udało ci się uratować kruczego króla. Może minąć godzina, zanim wszystko się uspokoi, więc nie myśl od razu, że zawiodłeś, jeśli nic się nie wydarzy.
Teściowie cię nie lubią, więc może się też zdarzyć, że zaczekają, aż odejdziesz. W takim przypadku staraj się oddalić i sprawdzaj z daleka przez lornetkę (najlepiej w pomieszczeniu, jeśli to możliwe).

Młody dziób (pióra na dziobie wskazują, że jest to młody dziób, dorosłe osobniki mają dziób bez piór)

Adresy lecznic weterynaryjnych w Krakowie, gdzie można uzyskać profesjonalną pomoc dla zwierzęcia dzikiego:

Lecznica weterynaryjna Vetika

dr Karolina Ptak,
tel. 511 195 708
ul. Lipska 49
www.vetika.com.pl

Lecznica weterynaryjna Abwet

dr Agata Blusiewicz
tel. 12 341 45 26
ul. Jerzmanowskiego 32b/23
www.abwet.pl