Ten przewodnik został napisany z pomocą specjalisty i rehabilitanta wrony, który ma 20-letnie doświadczenie w wronach.
UWAGA: Karmienie wymuszone nie może być rozpoczęte natychmiast. Najpierw musisz przeanalizować stan ptaka, aby upewnić się, że jest gotowy do karmienia na siłę.
Częstym błędem niedoświadczonych rehabilitantów jest rozpoczynanie od jedzenia od razu.
Ptaka można schłodzić. Mógł również wygłodzić się i nie możesz od razu zacząć od „zwykłego jedzenia”.
Jeśli i tak to zrobisz, ptak nie będzie w stanie przyswoić pokarmu i będzie miał poważne problemy z procesem trawienia. Przymusowe karmienie może nawet zabić młodą wronę!
Więc nawet jeśli ptak najwyraźniej umarł z głodu i z tego powodu. niedobór pożywienia, absolutnie nie wolno zaczynać od karmienia go. Powodem jest to, że najpierw musisz podnieść temperaturę ptaka!
Spójrz na inne przewodniki, które opisują, co zrobić najpierw przed karmieniem na siłę!
Ważny! Ptak, który nie ma odpowiedniej temperatury ciała, może umrzeć, jeśli go karmisz na siłę.
Czy ptak ma odpowiednią temperaturę? Dobrze, czytaj dalej ten przewodnik.
Aby zorientować się w stanie odżywienia, najpierw należy przyjrzeć się liczbie plam stolca, objętości i wyglądowi stolca.
Jeśli stołek jest ciemny (prawie czarny), prawdopodobnie wygląda dobrze.
Jeśli stolec jest zielony (jak żółć) lub w ogóle nie ma stolca, wrona cierpi na niedobory pokarmu.
Jeśli stolec jest biały i wygląda na suchy / pudrowy lub jeśli stolec jest naprawdę rzadki, to w każdym razie wiesz, że nerki nadal pracują tak, jak powinny.
Aby sprawdzić, czy ptak potrzebuje płynu, musisz dokładnie przyjrzeć się obszarowi wokół oczu ptaka.
Kiedy widzisz, że wzrok jest trochę nieobecny, oczy trochę zapadły się w oczodoły lub że skóra wokół oczu ptaka jest trochę pomarszczona, wtedy ptak jest odwodniony.
Jeśli dziób ptaka jest suchy w środku lub jeśli występuje gęsty, lepki śluz, jest to również znak, że ptak jest odwodniony. Wtedy możesz spojrzeć na skórę. Poszukaj miejsca bez sprężyn lub musisz podnieść sprężyny, jeśli nie ma części bez sprężyn. Tam powinieneś uszczypnąć mały kawałek skóry i po prostu go trochę pociągnąć. Następnie powinieneś dokładnie przyjrzeć się temu, co dzieje się ze skórą. Jeśli potrzeba więcej niż 1 sekundy, zanim skóra zostanie z powrotem na miejscu, ptak jest odwodniony.
Inną oznaką odwodnienia ptaka jest to, że jest ospały i słaby.
Zaczynam od sytuacji, w której nie masz płynu nawadniającego dla ptaków, więc oto przepis na samodzielne wykonanie:
Jeszcze raz! Kontynuuj tylko wtedy, gdy ptak ma prawidłową temperaturę ciała (nie tylko temperaturę otoczenia).
Weź 15 ml letniej wody (zwykłej wody zagotowanej) + szczypta cukru lub 1 kropla miodu + 5 ziaren soli.
Upewnij się, że płyn utrzymuje odpowiednią temperaturę. Jeśli jest to trudne, wymieszać do większej ilości, bo łatwiej kontrolować temperaturę płynu (np. wszystko w przepisie razy 10). Wytwarzanie płynu nadal nic nie kosztuje.
Jeśli ptak jest bardzo młody (ptak, który nie zamierza opuścić gniazda), należy wziąć pędzel artystyczny (najmniejszy wariant) i zanurzyć go w płynie, a następnie „pomalować” język (tak blisko krawędzi jak możliwy!). Nie powinna to być cała kropla, tylko trochę wilgoci na pędzelku. Jeśli ptak zacznie działać i spróbuje ssać pędzel, to dobry znak.
Jeśli ptak jest trochę starszy (prawie gotowy do opuszczenia gniazda lub starszy), można wziąć pipetę (1ml) lub strzykawkę z delikatnym sygnałem dźwiękowym (np. strzykawka insulinowa). Podawaj maksymalnie 1 kroplę na raz, całkowicie na brzeg dzioba.