GuideLeczenie reumatoidalnego zapalenia stawów (geriatryczne)
MålgruppWrony
FörfattareSharman M. Hoppes , DVM, ABVP (Avian), Texas A and M University; H.  – helpthecrows@gmail.com
Version20211030
UWAGA:  We wszystkich moich poradnikach zaczynam od sytuacji, w której rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami w sposób prawidłowy etycznie. 
Zawsze powinieneś starać się minimalizować stres dla ptaka, a ponieważ ptaki, podobnie jak ludzie, nie są takie same, może to oznaczać, że poradzisz sobie z problemem na różne sposoby, będąc kreatywnym! 
Jeśli widzę różne sposoby robienia tego samego, staram się to zapisać w moich poradnikach, ale zawsze to rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność.
Nie muszę pisać “polecam zabijanie” czy “skontaktuj się z weterynarzem” czy “zgodnie z prawem powinieneś…” bo zaczynam od sytuacji, w której robisz dla ptaka najlepiej i że Ty jako rehabilitant się nauczyłeś wytyczyć granicę, aby nie znaleźć się w niechcianej lub nielegalnej sytuacji. 
Może trwać wieczna walka między tym, czego chcesz, a tym, co jest najlepsze dla ptaka.
Istnieje również wiele czynników, w których podobna sytuacja może dać różne rezultaty. 
Na przykład: dostęp do lekarza weterynarii, brak czasu, brak wiedzy i wcześniejszego doświadczenia mogą obejmować 
prowadzą do dużych różnic w leczeniu i procesie podejmowania decyzji, a pośrednio także w efekcie końcowym. 
Znajomość podstawowych rzeczy może mieć ogromny wpływ na poziom stresu wrony. 
Na przykład. 
unikaj wszystkiego, co jest czarne lub w kratkę. 
Nie lubią tego instynktownie i stresuje, gdy widzą, że masz do czynienia z czymś, co jest czarne.
Wkładam energię w moich przewodników, aby ułatwić rehabilitantowi odnalezienie informacji i szerzenie wiedzy.
Czy widzisz sposób na ulepszenie moich poradników lub widzisz błąd lub chcesz coś dodać, poinformuj mnie!
Jeśli martwisz się, że zrobisz coś, ponieważ jest to nowe, poproś o pomoc innych rehabilitantów lub weterynarza.
Przewodniki są stale aktualizowane, więc pamiętaj, aby zawsze pobierać najnowszą wersję ze strony  
pomoc.gawron.pl

Ten przewodnik opisuje, co zrobić z ptakami, które cierpią na reumatoidalne zapalenie stawów (zwane również reumatoidalnym zapaleniem stawów)
Wszystkie informacje pochodzą od Sharman M. Hoppe , weterynarza drobiu z Teksasu, który specjalizuje się w tym temacie, i otrzymaliśmy od niej wyraźne pozwolenie na jej opublikowanie Praca. Informacje te nie mogą być jednak rozpowszechniane w Internecie. Można jednak wydrukować tę stronę na własny użytek / do użytku w klinice

Cause

Septyczne i traumatyczne zapalenie stawów może wystąpić w każdym wieku. Septyczne zapalenie stawów występuje najczęściej w palcach stóp. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest również powszechna u ptaków geriatrycznych i może prowadzić do innych problemów, takich jak pododermatitis („bumblefoot”), jeśli nie zostanie wcześnie wykryty i leczony. Waga ptaka, jego ogólny stan fizyczny, wcześniejsze urazy i wszelkie współistniejące schorzenia mogą przyczyniać się do wystąpienia i nasilenia zapalenia stawów.
Fakt, że ptak ma również pododermatitis może być zarówno przyczyną, jak i skutkiem zmniejszonej aktywności.
U chorych ptaków często występuje niedożywienie, które zmniejsza integralność „nabłonka podeszwowego” (= opuszki pod łapą), a jednocześnie otyłość.
Środowisko klatki, zwłaszcza różnorodność, średnica i struktura grzędy, może być ważne dla zapewnienia komfortu i stabilności ptakom z zapaleniem stawów, jednocześnie zapobiegając lub minimalizując pododermatitis. Jeśli to możliwe, pazury należy pozostawić z ostrymi końcówkami, aby zapewnić siłę i stabilność chwytu.

Objawy kliniczne różnią się w zależności od umiejscowienia zapalenia stawów i ciężkości choroby. Ptaki mogą być kulawe lub mniej aktywne. Latający ptak może nie chcieć latać lub też nie latać. Ptak może nie siedzieć normalnie lub może spaść z grzędy.
Inne objawy zapalenia stawów to opuchnięte lub gorące stawy, zmniejszony zakres ruchu, wyrywanie piór lub okaleczanie lub nadmierna wokalizacja.

Jak to wygląda u wron?

Zdjęcie rentgenowskie kruka

Rozpoznanie

Rozpoznanie opiera się na objawach klinicznych, wynikach badania fizykalnego i obrazach (zdjęcia rentgenowskie lub tomografia komputerowa). Zmiany radiograficzne obejmują zwężenie szpary stawowej, stwardnienie kości podchrzęstnej, niewspółosiowość stawu i tworzenie się osteofitów. Skany CT pomagają określić stopień zaawansowania zmian kostnych. Często dotknięte stawy to stęp, tylne kolano (kolano) i stawy paliczkowe (patrz zdjęcia poniżej). Wydaje się, że stawy w mostku są mniej często zaatakowane.Leczenie

Zalecany jest multimodalny plan leczenia, który obejmuje zarówno metody medyczne, jak i niemedyczne . Leczenie obejmuje stosowanie NLPZ, chondroprotektorów i ewentualnie opioidów. Najczęstszym NLPZ stosowanym w medycynie ptaków jest meloksykam, inhibitor COX-2. Potencjalnymi skutkami ubocznymi NLPZ są niedokrwienie nerek, dlatego leki te należy stosować ostrożnie przez długi czas i w możliwie najniższej dawce terapeutycznej. Anegdotycznie, z powodzeniem stosowano glukozaminę lub polisiarczan glikozaminoglikanów. Te ostatnie należy stosować ostrożnie, ponieważ niektóre ptaki rozwinęły śmiertelną koagulopatię (zaburzenia krwawienia) po wstrzyknięciach. Gabapentyna w połączeniu z NLPZ była skuteczna w łagodzeniu bólu stawów.

Opioidy mogą być konieczne w przypadku ostrych zaostrzeń przewlekłego zapalenia stawów lub stanów, które początkowo nie reagują na NLPZ. Tramadol lub butorfanol można stosować do czasu, aż NLPZ zaczną działać.

Dodatkowe postępowanie obejmuje zmiany w hodowli zwierząt, plan odchudzania i ćwiczeń, zdrowszą dietę (bogate w kwasy tłuszczowe omega-3) i fizjoterapię. Zachęcanie ptaków latających do latania w bezpiecznym środowisku to najlepsza forma ćwiczeń. Poszukiwanie pożywienia poprzez umieszczenie kilku boksów do karmienia po przeciwnych stronach klatki lub ogrodzenia sprzyja ćwiczeniom. Jeśli ptak ma nadwagę, utrata masy ciała jest ważna, ponieważ badania wykazały, że otyłość jest czynnikiem ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów u wielu gatunków.
Kwasy tłuszczowe mogą działać przeciwzapalnie i chronić nerki. Olej lniany lub suplement omega jest zalecany jako najlepsze źródło suplementacji kwasów tłuszczowych dla ptaków. Inne zmiany hodowlane, takie jak zmiany w strukturze lub średnicy grzędy lub wyściełanych grzędy, mogą być pomocne dla ptaków ze słabymi lub bolesnymi nogami lub stopami.

UWAGA: Zapalenie stawów jest również powszechne u starszych ptaków. Różnicowanie między zapaleniem stawów a dną stawową jest kluczowe ze względu na duże różnice w progresji, jakości życia i rokowaniu.