Wrony jedzą prawie wszystko, co jemy, ale problem polega na tym, że nasze pożywienie nie jest zdrowe dla ptaków, gdyż może zawierać za dużo soli, a także za mało składników odżywczych. Jeśli wronom podasz niezdrowe jedzenie, one również karmią nim swoje młode, co może oznaczać, że mogą zachorować na chorobę McDonalda. Jest to stan, który z powodu niedożywienia prowadzi do kruchego i białego pióra, które na dłuższą metę może powodować że ptaki będą niezdolne do latania.

Częste błędy:

Jako dziecko słyszysz „ptaki jedzą robaki”. Tak, wiele ptaków właśnie tym się żywi, ale wronom nie powinno się podawać dżdżownic! Dżdżownice i ślimaki pełzają po ziemi (także przez kał w których mogą być pasożyty). Przez to robaki mają jaja innych robaków i pasożyty na i w ciele (tak, robaki mogą mieć pasożyty), którymi nie chcesz przecież karmić wron. 

Czym zatem karmić wrony?

Sucha karma dla kotów ze sklepu zoologicznego jest dobra dla wron. Niektóre ptaki nie potrafią pić zbyt dobrze, więc jeśli możesz, to namocz przez chwilę karmę dla kota w letniej wodzie. Potem wylewasz wodę i masz dobrą bazę dla wron. Nie podawaj wronom taniej karmy dla kotów. Zwykle jest w nim dużo soli, która też nie jest dobra dla zwierząt.  

Przysmakiem krukowatych (a także wielu innych ptaków) są orzechy. Możesz karmić je rozłupanymi orzechami włoskimi lub orzeszkami ziemnymi w łupinach. Najbezpieczniej jest karmić fistaszkami w łupinie (lub specjalnymi dla ptaków), ponieważ do obranych zwykle dodawane są przyprawy lub sól i nie jest to dobre dla ptaków.  

Krukowate można karmić surowym mięsem. WAŻNE! Nadaje się tylko mięso wołowe lub drób, nie wolno karmić ptaków mięsem wieprzowym! Najwygodniejsze dla ptaków będzie mięso mielone, gdyż mogą z łatwością odrywać kawałki. Możesz karmić ptaki gotowanym mięsem jeśli chcesz się upewnić, że nie ma w nim bakterii.

Kolejnym bardzo pożywnym przysmakiem są gotowane jajka. Żółtka zawierają dużo witamin (D, E, K) i mikroelementów (żelazo, magnez, wapń), więc będą wartościowym uzupełnieniem diety krukowatych. 


orzechy ziemne