Nie trzeba dodawać, że ptak potrzebuje patyka do siedzenia. Tylko bardzo chore lub młode ptaki nie chcą lub nie mogą siedzieć na gałęzi, ale zwykle zawsze należy upewnić się, że jest kij.
Ptak, który kładzie nogi na gałęzi, może spać bez walki o utrzymanie równowagi. Stopy kończą się w pozycji blokującej.

Ale .. jaki kij powinieneś mieć?
Najlepszy okoń to prawdziwa gałąź z natury!

Weź gałąź, która jest tak gruba w środku, że ptak nie może całkowicie owinąć się wokół niej palcami. Oznacza to, że gałąź jest nieco grubsza z jednej strony i nieco cięższa z drugiej strony. Wtedy ptak może wybrać dokładnie, gdzie chce usiąść.


Ważne uzupełnienia:

– Jeśli wrona ma najłatwiejszy przypadek trzmielostopia, powinieneś zajrzeć tutaj w poradniku, co robić: https://råka.se/behandla-bumblefoot
– Upewnij się, że nie ma ostrych części np. odciąć gałęzie lub inne ostre części. Przesuń rękę po gałęzi (wszędzie), aby poczuć ostrą część. Nawet małe kawałki, które są ostre, mogą nadrobić to dla ptaka. Użyj pilnika, pilnika do stóp, papieru ściernego itp., aby usunąć ostry kawałek.
– upewnij się, że kij jest zamocowany tak, aby nie “turlał się”, gdy siedzi na nim wrona. Może powodować obrażenia, zwłaszcza gdy coś się dzieje w nocy (wrony są ślepe na noc)
– Nie używaj zwykłej miotły, ponieważ mogą powodować trzmiel. Nie ma wtedy rozkładu nacisku i mogą pojawić się „odleżyny”.
– polecam brzozy, bo się nie kleią i trochę się łuszczą, więc wrona może bawić się kawałkami