GuideLeczenie choroby nerek (geriatrycznej)
MålgruppWrony
FörfattareSharman M. Hoppes , DVM, ABVP (Avian), Texas A and M University; H.  – helpthecrows@gmail.com
Version20211030
UWAGA:  We wszystkich moich poradnikach zaczynam od sytuacji, w której rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami w sposób prawidłowy etycznie. 
Zawsze powinieneś starać się minimalizować stres dla ptaka, a ponieważ ptaki, podobnie jak ludzie, nie są takie same, może to oznaczać, że poradzisz sobie z problemem na różne sposoby, będąc kreatywnym! 
Jeśli widzę różne sposoby robienia tego samego, staram się to zapisać w moich poradnikach, ale zawsze to rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność.
Nie muszę pisać “polecam zabijanie” czy “skontaktuj się z weterynarzem” czy “zgodnie z prawem powinieneś…” bo zaczynam od sytuacji, w której robisz dla ptaka najlepiej i że Ty jako rehabilitant się nauczyłeś wytyczyć granicę, aby nie znaleźć się w niechcianej lub nielegalnej sytuacji. 
Może trwać wieczna walka między tym, czego chcesz, a tym, co jest najlepsze dla ptaka.
Istnieje również wiele czynników, w których podobna sytuacja może dać różne rezultaty. 
Na przykład: dostęp do lekarza weterynarii, brak czasu, brak wiedzy i wcześniejszego doświadczenia mogą obejmować 
prowadzą do dużych różnic w leczeniu i procesie podejmowania decyzji, a pośrednio także w efekcie końcowym. 
Znajomość podstawowych rzeczy może mieć ogromny wpływ na poziom stresu wrony. 
Na przykład. 
unikaj wszystkiego, co jest czarne lub w kratkę. 
Nie lubią tego instynktownie i stresuje, gdy widzą, że masz do czynienia z czymś, co jest czarne.
Wkładam energię w moich przewodników, aby ułatwić rehabilitantowi odnalezienie informacji i szerzenie wiedzy.
Czy widzisz sposób na ulepszenie moich poradników lub widzisz błąd lub chcesz coś dodać, poinformuj mnie!
Jeśli martwisz się, że zrobisz coś, ponieważ jest to nowe, poproś o pomoc innych rehabilitantów lub weterynarza.
Przewodniki są stale aktualizowane, więc pamiętaj, aby zawsze pobierać najnowszą wersję ze strony  
pomoc.gawron.pl


W tym przewodniku opisano, co zrobić z ptakami, które przeszły chorobę nerek.
Wszystkie informacje pochodzą od Sharman M. Hoppes , weterynarza ptaków z Teksasu, który specjalizuje się w tym temacie i otrzymaliśmy od niej wyraźne pozwolenie na opublikowanie jej pracy. Informacje te nie mogą być jednak rozpowszechniane w Internecie. Można jednak wydrukować tę stronę na własny użytek / do użytku w klinice.

Ogólne:
Choroby nerek można zaobserwować w każdym wieku, ale starsze ptaki są bardziej podatne na niewydolność nerek. Przyczyn jest kilka i obejmują kłębuszkowe zapalenie nerek, dnę cewkową nerek i przewlekłe bakteryjne zapalenie nerek.

Diagnoza:
W badaniu fizykalnym pewne nieprawidłowości mogą wskazywać na problemy z nerkami. Większość ptaków z zapaleniem stawów ma jakąś formę choroby nerek. Jednostronne kulawizny lub niedowład mogą również wskazywać na ucisk na splot lędźwiowy/krzyżowy spowodowany stanem zapalnym lub powiększeniem nerki. Objawy kliniczne obejmują utratę masy ciała, depresję, wielomocz, polidypsję i odwodnienie. Rozpoznanie stawia się na podstawie uporczywej hiperurykemii przed i po płynoterapii. Inne wyniki badań laboratoryjnych mogą obejmować niedokrwistość lub podwyższoną CPK i stężenie gamma-glutamylotransferazy w moczu. Obrazowanie (zdjęcia rentgenowskie lub tomografia komputerowa) może pokazać małe lub duże nerki z mineralizacją lub bez. Czasami można zobaczyć ureterolity. Biopsja nerki jest konieczna do ostatecznej diagnozy.

Leczenie:
Leczenie obejmuje leczenie podtrzymujące (terapia płynami) i środki przeciwdrobnoustrojowe w zależności od potrzeb w oparciu o diagnostykę. Kolchicyna (0,04 mg/kg, PO, 2 razy dziennie) i allopurynol (10-30 mg/kg, PO, 2 razy dziennie) skutecznie zmniejszały stężenie kwasu moczowego w niektórych procesach chorobowych. Po ustabilizowaniu się ptaka należy rozpocząć konwersję na odpowiednią dietę i suplementację witaminą A, jeśli jest to uzasadnione. Niezbędne kwasy tłuszczowe w dawce 0,22-0,44 ml/kg/dzień PO, z niską dawką aspiryny (0,5-1,0 mg/kg, PO, co 12 godzin) były anegdotycznie stosowane w leczeniu chorób nerek u ptaków.