GuideLeczenie ciężkich przypadków trzmiela (gronkowce)
MålgruppWrony
Författarehelpthecrows@gmail.com
Version20210702
UWAGA:  We wszystkich moich poradnikach zaczynam od sytuacji, w której rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami w sposób prawidłowy etycznie. 
Zawsze powinieneś starać się minimalizować stres dla ptaka, a ponieważ ptaki, podobnie jak ludzie, nie są takie same, może to oznaczać, że poradzisz sobie z problemem na różne sposoby, będąc kreatywnym! 
Jeśli widzę różne sposoby robienia tego samego, staram się to zapisać w moich poradnikach, ale zawsze to rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność.
Nie muszę pisać “polecam zabijanie” czy “skontaktuj się z weterynarzem” czy “zgodnie z prawem powinieneś…” bo zaczynam od sytuacji, w której robisz dla ptaka najlepiej i że Ty jako rehabilitant się nauczyłeś wytyczyć granicę, aby nie znaleźć się w niechcianej lub nielegalnej sytuacji. 
Może trwać wieczna walka między tym, czego chcesz, a tym, co jest najlepsze dla ptaka.
Istnieje również wiele czynników, w których podobna sytuacja może dać różne rezultaty. 
Na przykład: dostęp do lekarza weterynarii, brak czasu, brak wiedzy i wcześniejszego doświadczenia mogą obejmować 
prowadzą do dużych różnic w leczeniu i procesie podejmowania decyzji, a pośrednio także w efekcie końcowym. 
Znajomość podstawowych rzeczy może mieć ogromny wpływ na poziom stresu wrony. 
Na przykład. 
unikaj wszystkiego, co jest czarne lub w kratkę. 
Nie lubią tego instynktownie i stresuje, gdy widzą, że masz do czynienia z czymś, co jest czarne.
Wkładam energię w moich przewodników, aby ułatwić rehabilitantowi odnalezienie informacji i szerzenie wiedzy.
Czy widzisz sposób na ulepszenie moich poradników lub widzisz błąd lub chcesz coś dodać, poinformuj mnie!
Jeśli martwisz się, że zrobisz coś, ponieważ jest to nowe, poproś o pomoc innych rehabilitantów lub weterynarza.
Przewodniki są stale aktualizowane, więc pamiętaj, aby zawsze pobierać najnowszą wersję ze strony  
pomoc.gawron.pl

Ten przewodnik opisuje, co możesz zrobić z ptakami, które otrzymały Bumblefoot

UWAGA: Oprócz tego, co jest opisane w tym przewodniku, ptak musi być leczony antybiotykami (które można uzyskać tylko przez weterynarza). Polecam Enrofloksacynę (Baytril). Zwykłą dawkę należy podwoić przez 12 dni . Następnie należy kontynuować przez kolejne 10 dni (zwykła dawka).
Powodem jest to, że antybiotyki nie zawsze docierają do wszystkich gronkowców w tkankach i bardziej niedostępnych częściach stopy (gronkowce mogą również rozprzestrzenić się na nogi, jeśli masz pecha.

Co to jest Bumblefoot?

Bumblefoot to choroba ptaków wywoływana przez gronkowce.
Staphylococcus to pospolita bakteria, która miała szansę dostać się tutaj do organizmu.

Przyczyna i rozprzestrzenianie

Przyczyną problemu jest zwykle powstanie rany siedzącej na stopie. Podobnie jak u ludzi, skóra nie toleruje długotrwałej ekspozycji w tym samym miejscu. Jeśli więc ptak siedział na nieodpowiedniej gałęzi lub otrzymał ranę w stopę, gronkowce mogą znaleźć sposób, aby dostać się do organizmu i wtedy zaczyna się cierpienie ptaka.
Ptaki przebywające w niewoli powinny zawsze mieć dobry grzęd (bez miotły), który nie ma ostrych krawędzi.

Objawy:

Widoczne rany, które prawie zawsze występują pod stopą. Kiedy upadek jest trudny, palec u nogi jest gruby (zwykle 2 do 4 razy grubszy niż normalny palec u nogi).
Zobacz pierwsze zdjęcie nieco niżej.

UWAGA:
– Ciężkie przypadki trzmielostopia są obecne, gdy rozwinęła się „wtyczka”. Wtyczka jest zwykle okrągła i sprawia wrażenie twardej.
– Ciężkie przypadki mogą spowodować, że jeden lub więcej palców przestanie działać (nerw w ciele został zniszczony przez infekcję)
– W ciężkich przypadkach może dojść do ustawienia pazurów w różnych kierunkach

Inne objawy:
– Pazury są zbyt długie (mają nie był używany przez jakiś czas .)
– “Scutes” na stopie (te “górskie płyty”, które siedzą na palcach”) obluzowują się lub znikają

Leczenie, lekarstwa i dawkowanie:

Bez leczenia wrona może umrzeć z powodu infekcji.Rozprzestrzenia się w ciele.

Istnieje wiele produktów, które trzeba zdobyć, aby leczyć Bumblefoot.
Weterynarz musi przepisać Baytril (antybiotyk o szerokim spektrum działania), aby zabić bakterie.

Ludzie, którzy dostają ranę, dostają skórkę i po chwili odpadają. Ciało dba o to samo.
U ptaków działa to inaczej, ponieważ skorupa pozostaje i trzeba ją w jakiś sposób usunąć. Po angielsku nazywa się to „wtyczką”, a po szwedzku nazywam to „wtyczką”. Nazywa się to zatyczką, ponieważ znajduje się głęboko w stopie. Nie tylko na powierzchni znajduje się skorupa.To, co należy zrobić, prawdopodobnie najlepiej zrobić wspólnie z weterynarzem. Mają najlepsze materiały i środki przeciwbólowe.
Jeśli masz szczęście, nie jest to potrzebne. Jeśli sam wyciągniesz patyk lub oderwiesz skórkę, nie musi boleć. Zwykle ptak prawie nie ma czucia w części łapy, w której znajduje się zatyczka, ale dla bezpieczeństwa najlepiej jest zlecić procedurę weterynarzowi, ponieważ w razie potrzeby ma znieczulający spray do skóry. Nie zapominaj, że niektóre zwierzęta nie pokazują wyraźnie, że cierpią.

Zabieg ten nie jest zabiegiem inwazyjnym (bez „chirurgii”). Możliwy jest również zabieg inwazyjny (w którym korek jest usuwany za pomocą skalpela). Ponieważ trzeba wtedy naciąć zdrową część stopy, myślę, że należy tego unikać.

Opisany poniżej zabieg to bardziej zaawansowana odmiana usuwania użądlenia poprzez zmiękczenie otaczającej skóry tak, aby czop się poluzował.

Potrzebujesz następujących rzeczy:

* Namaszczeniedo wypełnienia otworu po zabiegu. Musi być bakteriobójczy i wirusobójczy. Nigdy nie może zawierać alkoholu.
Na przykład. F10 Maść: F10 Bariera maści | eBay
Jest NAJLEPSZY, ale niestety zajmuje bardzo dużo czasu, zanim dotrze, ponieważ odprawa celna zajmuje dużo czasu podczas importu. Pomyśl o dodawanych opłatach PostNord.
lub
Duoderm Hydrogel (Viata.nl, Holandia, dostawa w ciągu tygodnia! UWAGA: Zamów przez Google Chrome na komputerze/Mac i możesz przetłumaczyć stronę na inny język)

*Sól Epsom(UWAGA: musi to być CZYSTA sól Epsom)
link: bodystore.com
lub
1,5 kg soli Epsom (foodgrade) – Epsomkungen

* Endobre pęsety wysokiej jakości wykonane do skubania, nie do przyklejania, ale rowki i szpiczasty wierzchołek Np.
Tweezerman Slant Pęseta Pretty In Pink – Apotek Hjärtat (apotekhjartat.se)

SterylnaKompres na ranę Kup Kompres Sorbact 4 × 6 cm 3 szt w apotea.se

* Taśma o słabej przyczepności: Micropore Tape White 2,5 cm x 9,14 m na apotea.se (najlepiej węższa, ale trudno ją zdobyć)

Taśma Vet-wrap / Vet-Flex Vet-Flex – sklep internetowy – Apotek Hjärtat (apotekhjartat.se) (dostępne w każdej aptece)

taśma Leukoplast Kup Leukoplast porowaty 2,5cm 1 szt na apotea.se (dostępny w każdej aptece)

* jednorazowe rękawiczki, ręcznik do owijania ptaszka, stół, wystarczająca ilość świec, kuchnia papier. Przeczytaj CAŁY przewodnik przed rozpoczęciem, aby mieć wszystko gotowe przed rozpoczęciem..

Krok 1)
Upewnij się, że nic nie przeszkadza podczas wykonywania zabiegu. Wycisz telefon. Upewnij się, że podczas wykonywania reszty przewodnika nie mogą odwiedzać dzieci ani zwierzęta. Konieczne jest, aby dwie osoby wykonały następujące kroki.

Krok 2)
Owiń ptaka cienkim ręcznikiem, aby nie mógł się poluzować i uciec. Upewnij się, że może oddychać i prawdopodobnie dobrze jest mieć coś cienkiego na głowie, aby ptak był spokojniejszy.

Krok 3)
Dokładnie umyj ręce lub załóż jednorazowe rękawiczki.
Weź plastikowy słoik, duży kubek lub podobny i napełnij go ciepłą wodą (temperatura jak pod prysznicem) i wymieszaj dużą ilość soli Epsom. Mieszaj, aż wszystko się rozpuści.
Włóż stopę trzmiela do roztworu soli fizjologicznej. Upewnij się, że pióra / sam ptak nie lądują w wodzie.
Teraz poczekaj 20 minut.

Krok 4)
Teraz połóż ptaka na grzbiecie (łapą do góry) i lekko wciśnij go w skórę dokładnie w miejscu, w którym kończy się zatyczka. Czy widzisz małą lukę? czy nic się nie dzieje?
Jeśli zauważysz niewielką przerwę, kontynuuj wokół całej wtyczki i upewnij się, że szczelina „pojawia się” podczas naciskania.
Następnie wróć ponownie do kroku 3.
Jeśli gdzieś nie chybisz lub tylko w części, prawdopodobnie będziesz musiał wykonać krok 3 jeszcze dwa razy.
Możesz to również zrobić przed pójściem do weterynarza, ponieważ weterynarz może mieć mało czasu.
Skóra, która stała się miękka, przez chwilę pozostaje miękka.

Krok 5)
Jeśli jesteś u weterynarza, dobrze jest zastosować znieczulenie miejscowe (spray) w okolicy korka.
Teraz wybierz miejsce, w którym szczelina jest największa i chwyć tę część zatyczki pęsetą. Dlatego powinieneś wziąć „krawędź” za pomocą pęsety.
Jeśli uszczypniesz zbyt mocno, możesz przypadkowo uszczypnąć kawałek, a to utrudni całą sprawę. Ale postaraj się dobrze chwycić pęsetą i wypchnąć wtyczkę. Rób to powoli, żeby nie bolało. Nie próbuj wyciągać całej skorupy (wtyczki) za pierwszym razem.
Jeśli jest to skórka, która jest całkiem nowa, może być trochę krwi, tak jak przy usuwaniu „świeżego patyka” ze skóry. Jeśli wtyczka jest trochę starsza (kilka tygodni), można ją „wyciągnąć” bez krwawienia.
Czasami korek schodzi bardzo łatwo, a czasami trzeba obejść cały korek raz za razem i podciągnąć go trochę pęsetą, aż całkowicie odpadnie.

Krok 6)
Po wyjęciu wtyczki odłóż ją na bok. Upewnij się, że masz wszystko wymyślone. Nie zapominaj, że jest to duża dziura i nie powinieneś się tam poruszać.
Teraz wypełnij otwór maścią F10 lub żelem do dwunastnicy lub inną maścią, którą możesz mieć w otwartej ranie.

Krok 7)
Wytnij kwadratowy kawałek (nieco większy niż otwór) sterylnego kompresu chirurgicznego (zielony) i umieść go na otworze. Zaletą tego jest to, że nie „zakleszcza się” w ranie. Pga. maść, która jest na miejscu, nie powinna się ruszać.
Teraz owinąć taśmę Micropore wokół palców i stopy. Zauważyliśmy, że w niektórych opakowaniach znajduje się klej, który jest trudny do usunięcia, dlatego należy zostawić trochę miejsca między kompresem a taśmą, aby można było włożyć nożyczki, jeśli taśma będzie trudna do usunięcia. Ponieważ taśma jest zwykle zbyt szeroka, należy ją przyciąć, aby stała się węższa.
UWAGA: Ważne. Upewnij się, że dziób nie może sięgnąć zielonego kompresu.
Taśma nie może być również zbyt ciasna (aby nie utrudniać przepływu krwi).

Krok 8)
Przymocuj taśmę z leukoplastem, aby ptak w przeciwnym razie bezpośrednio ciągnął cały bandaż. Jeśli masz ptaka, który nie ciągnie bandaża, jesteś gotowy. Jeśli masz ptaka, który ciągnie wszystko lub nie wiesz, musisz założyć trochę Vetwrap wokół stopy, aby ptak nie mógł zdjąć bandaża.
Upewnij się, że ptak nie może zanurzyć stopy w wodzie (najlepiej, jak potrafi)

Krok 9)
Dzień 2 i 3: (dzień po krokach 1-8): Powtórz kroki 7 i 8.
Skóra wokół rany jest prawdopodobnie czarna i jest uzdrowiony.

Dzień 3-4 nadal wygląda źle…


Krok 10)
Kontynuuj śledzenie rany. Jeśli zacznie pachnieć, weterynarz musi sprawdzić ranę.
Zachowaj ostrożność, trzymając nos blisko stopy. Ptaki nie są szczęśliwe, gdy podejdziesz zbyt blisko.
Dzień 4 możesz pominąć
Dzień 5 ponownie zmienić bandaż
Dzień 6 możesz pominąć
Dzień 7 Jeśli rana wygląda świetnie, wmasuj F10 w całą stopę. Jeśli go nie masz, możesz użyć rozcieńczonego peelingu z hibiskusa, aby oczyścić skórę.
UWAGA: Nigdy nie bierz czystego hibiscrubu (3-4 części wody – 1 część hibiscrubu to dobra mieszanka).
UWAGA: Nigdy nie bierz niczego, co zawiera alkohol.

Jeśli rana jest całkowicie zamknięta po tygodniu, możesz przerwać za pomocą nowego bandaża. Upewnij się, że klatka jest czysta, aby ptak nie poruszał się we własnym kale.

Dzień 7 powinien wyglądać lepiej, a czarny kolor zaczął znikać.

Kontynuuj leczenie przez co najmniej 7-12 dni (zwykle jest to tak długo, jak trwa antybiotykoterapia i skorzystaj z okazji, aby zadbać o stopę, gdy i tak złapiesz ptaka). Jeśli stopa wygląda dobrze po 7 dniach, możesz przestać. Śledź przez dłuższy czas.

Ważny dodatek!

Wrona, która ma / miała Bumblefoot, powinna mieć miękkie podłoże do siedzenia. Ponieważ gałąź, na której zwykle siedzą, nie jest miękka, należy ją zmiękczyć za pomocą miękkiej wycieraczki lub pieluch lub podkładek dla szczeniąt. Najłatwiej jest przeciąć pasek i przymocować go wokół odgałęzienia za pomocą opasek zaciskowych.

Palec, który nie działa po zabiegu, już nigdy nie zadziała. Przyczyną jest uraz spowodowany przez gronkowce.

Wycieraczkę kupujesz najtaniej w Ikei , tylko 7 SEK 

https://www.ikea.com/pl/pl/search/products/?q=kristrup

Są też wycieraczki szorstkie, kup taką, która jest miękka .
Jeśli weźmiesz inny materiał, upewnij się, że nie jest plastikowy, z którego mogą odrywać kawałki i jeść.