GuidePodnieś temperaturę ciała młodego/chorego ptaka
MålgruppWrony
FörfattareH.  – helpthecrows@gmail.com
Version20210122
UWAGA:  We wszystkich moich poradnikach zaczynam od sytuacji, w której rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami w sposób prawidłowy etycznie. 
Zawsze powinieneś starać się minimalizować stres dla ptaka, a ponieważ ptaki, podobnie jak ludzie, nie są takie same, może to oznaczać, że poradzisz sobie z problemem na różne sposoby, będąc kreatywnym! 
Jeśli widzę różne sposoby robienia tego samego, staram się to zapisać w moich poradnikach, ale zawsze to rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność.
Nie muszę pisać “polecam zabijanie” czy “skontaktuj się z weterynarzem” czy “zgodnie z prawem powinieneś…” bo zaczynam od sytuacji, w której robisz dla ptaka najlepiej i że Ty jako rehabilitant się nauczyłeś wytyczyć granicę, aby nie znaleźć się w niechcianej lub nielegalnej sytuacji. 
Może trwać wieczna walka między tym, czego chcesz, a tym, co jest najlepsze dla ptaka.
Istnieje również wiele czynników, w których podobna sytuacja może dać różne rezultaty. 
Na przykład: dostęp do lekarza weterynarii, brak czasu, brak wiedzy i wcześniejszego doświadczenia mogą obejmować 
prowadzą do dużych różnic w leczeniu i procesie podejmowania decyzji, a pośrednio także w efekcie końcowym. 
Znajomość podstawowych rzeczy może mieć ogromny wpływ na poziom stresu wrony. 
Na przykład. 
unikaj wszystkiego, co jest czarne lub w kratkę. 
Nie lubią tego instynktownie i stresuje, gdy widzą, że masz do czynienia z czymś, co jest czarne.
Wkładam energię w moich przewodników, aby ułatwić rehabilitantowi odnalezienie informacji i szerzenie wiedzy.
Czy widzisz sposób na ulepszenie moich poradników lub widzisz błąd lub chcesz coś dodać, poinformuj mnie!
Jeśli martwisz się, że zrobisz coś, ponieważ jest to nowe, poproś o pomoc innych rehabilitantów lub weterynarza.
Przewodniki są stale aktualizowane, więc pamiętaj, aby zawsze pobierać najnowszą wersję ze strony  
pomoc.gawron.pl

Im młodszy ptak, tym więcej potrzebuje ciepła. Szczególnie, gdy ptak jest chory lub ranny, ważne jest, aby temperatura ciała była na odpowiednim poziomie.
Nawet gdy jest lato i wydaje nam się, że jest ładna pogoda, młodemu ptakowi może być bardzo źle (są za młode, by same regulować ciepłotę ciała).

Jednym ze sposobów na podniesienie temperatury jest skorzystanie z tak zwanego oddziału intensywnej terapii dla ptaków. Jeśli jesteś rehabilitantem zwierząt, który sprowadza dużo ptaków rocznie, to bardzo dobra inwestycja!
Ponieważ jest to bardzo drogie, stworzyłem na tej stronie poradnik, jak samodzielnie zbudować oddział intensywnej terapii dla ptaków: https: //råka.se/skapa-en-intensivsvardsenhet/

Ptak ma wyższą temperaturę ciała niż człowiek. Temperatura wynosi około 40-41 stopni C. Ptak otrzymuje ciepło za pomocą metabolizmu pokarmu, tak jak my ludzie. Ptak, który nie otrzymał wystarczającej ilości pokarmu, ma wtedy niższą temperaturę ciała.
Dlatego chore ptaki podnoszą wszystkie pióra. Znak, że coś jest nie tak!

Ważne: Nie podawaj ptakowi płynów ani pokarmu, dopóki ptak się nie rozgrzeje!
Osłabiony ptak, który otrzymuje płyn lub pokarm przez pysk, może się łatwo udusić. Pokarm, który znalazł się w żołądku/jelitach, nie może zostać strawiony ze względu na zbyt niską temperaturę ciała, a bakterie łatwiej się namnażają i ptak umiera.

Ptak musi się szybko nagrzać! Nałożenie koca na klatkę lub kartonowe pudło niewiele pomaga. Ważne jest, aby jak najszybciej dodać ciepło z zewnątrz. Najlepsza jest lampa grzewcza. Jeśli jej nie masz, możesz również spróbować użyć zwykłej, staromodnej żarówki. Powinieneś być w stanie wyczuć jego ciepło dłonią i powiesić go, aby nie zrobiło się zbyt gorące lub aby ptak mógł się na nim oparzyć. Zawieś go z jednej strony klatki, aby ptak miał możliwość odnalezienia ciepła lub jeśli zrobi się za gorąco, odsuń się od ciepła, więc nie dotykaj ptaka, jeśli porusza się po chwili siedzenia pod lampą. Pewnie wybiera miejsce, które jest w tej chwili najlepsze..

Jeśli jest to bardzo młody ptak lub jeśli ptak jest zbyt zmęczony/słaby, aby usiąść na gałęzi, to możesz mieć papier kuchenny jako bazę (weź dość dużo, ale nie na tyle, aby ptak nie mógł po nim chodzić) .
Jeśli jest to ptak, który może już siedzieć na patyku, umieść gałązkę bezpośrednio pod lampą, tak aby wystawała tak, aby ptak mógł się poruszać po gałęzi. Pozwala to ptakowi usiąść pod lampą, jeśli chce, i odsunąć się, jeśli jest mu za gorąco. Lampę należy pozostawić na 24 godziny na dobę, aż ptak przestanie szukać ciepła. Ogrzewając ptaka, przezwyciężasz szok hipotermiczny i pozwalasz ptakowi skierować swój metabolizm na poprawę, a nie tylko na utrzymanie ciepła. Staraj się nie przeszkadzać ptakowi ani nie dotykać go zbytnio, dopóki nie stanie się bardziej aktywny. Musisz być cierpliwy i czekać z obsługą / leczeniem, aż ptak będzie bardziej czujny i silniejszy.

UWAGA: Upewnij się, że ptak nie pali się.

Najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić, jest rozgrzanie ptaka. Nie próbuj robić nic innego przez około godzinę, dopóki ptak nie stanie się bardziej czujny i aktywny. Gdy już masz ptaka pod lampą grzewczą, zadzwoń do weterynarza, aby umówić się na wizytę.

Innym sposobem na podniesienie temperatury ciała jest użycie mat grzewczych dla gadów. Są to m.in. na Amazon.se . W wielu sklepach zoologicznych można również kupić maty grzewcze dla gadów.

mata grzewcza (USB)

Pamiętaj, że nie może być za gorąco ani za zimno. Z dywanem nie możesz regulować temperatury, więc upewnij się, że masz odpowiedni dywan w odpowiednim pudełku/klatce, aby była dobra temperatura. Dywany są dostępne w różnych mocach i rozmiarach w watach.


Przewodnik nie jest kompletny. Więcej informacji pojawi się później