GuideLeczy ospę ptasią i ważne informacje o chorobie (ospa ptasia, Avian Pox)
MålgruppWrony
FörfattareH.  – helpthecrows@gmail.com
Version20210503
UWAGA:  We wszystkich moich poradnikach zaczynam od sytuacji, w której rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność za opiekę nad zwierzętami w sposób prawidłowy etycznie. 
Zawsze powinieneś starać się minimalizować stres dla ptaka, a ponieważ ptaki, podobnie jak ludzie, nie są takie same, może to oznaczać, że poradzisz sobie z problemem na różne sposoby, będąc kreatywnym! 
Jeśli widzę różne sposoby robienia tego samego, staram się to zapisać w moich poradnikach, ale zawsze to rehabilitant bierze na siebie odpowiedzialność.
Nie muszę pisać “polecam zabijanie” czy “skontaktuj się z weterynarzem” czy “zgodnie z prawem powinieneś…” bo zaczynam od sytuacji, w której robisz dla ptaka najlepiej i że Ty jako rehabilitant się nauczyłeś wytyczyć granicę, aby nie znaleźć się w niechcianej lub nielegalnej sytuacji. 
Może trwać wieczna walka między tym, czego chcesz, a tym, co jest najlepsze dla ptaka.
Istnieje również wiele czynników, w których podobna sytuacja może dać różne rezultaty. 
Na przykład: dostęp do lekarza weterynarii, brak czasu, brak wiedzy i wcześniejszego doświadczenia mogą obejmować 
prowadzą do dużych różnic w leczeniu i procesie podejmowania decyzji, a pośrednio także w efekcie końcowym. 
Znajomość podstawowych rzeczy może mieć ogromny wpływ na poziom stresu wrony. 
Na przykład. 
unikaj wszystkiego, co jest czarne lub w kratkę. 
Nie lubią tego instynktownie i stresuje, gdy widzą, że masz do czynienia z czymś, co jest czarne.
Wkładam energię w moich przewodników, aby ułatwić rehabilitantowi odnalezienie informacji i szerzenie wiedzy.
Czy widzisz sposób na ulepszenie moich poradników lub widzisz błąd lub chcesz coś dodać, poinformuj mnie!
Jeśli martwisz się, że zrobisz coś, ponieważ jest to nowe, poproś o pomoc innych rehabilitantów lub weterynarza.
Przewodniki są stale aktualizowane, więc pamiętaj, aby zawsze pobierać najnowszą wersję ze strony  
pomoc.gawron.pl

Ten przewodnik opisuje, co zrobić z wronami, które zachorowały na ptasią ospę

UWAGA: Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie należy zabijać kruka tylko dlatego, że ma ospę ptasią. Kiedy ptak jest znowu zdrowy, można go wypuścić bez zarażania innych ptaków. To nie jest moja opinia, ale stwierdzenie oparte na badaniach (patrz trzeci odnośnik na dole strony). Jednak nie wszyscy rehabilitanci mają możliwość przyjęcia ptaka z ospą, ponieważ trzeba mieć izolatkę, która jest również wyposażona w podwójną moskitierę.
Jeśli ptak ma wariant błonicy (więcej o tym poniżej) i źle wygląda, to zabijanie może być uzasadnione. Zwłaszcza gdy widzisz, że ptak cierpi.
Według badań ospa nie jest niebezpieczna dla ludzi.

Co to jest ospa?

Ospa wietrzna jest łagodną do ciężkiej, wolno postępującą chorobą ptasią wywoływaną przez wirus ospy ptasiej. Trzy szczepy to wirus ospy wietrznej, wirus ospy gołębi i wirus ospy kanarków. Szczepy różnią się pod względem zdolności wywoływania chorób (zjadliwości) i mogą zarażać inne gatunki ptaków. Jednak wiele szczepów jest specyficznych dla grupy. Ospę zdiagnozowano u około sześćdziesięciu gatunków ptaków z 20 rodzin.

Przyczyna i rozprzestrzenianie

Wrony są zarażane przez gryzące owady (kleszcze, komary, roztocza itp.) wirusem ospy prawdziwej. Owad gryzie zarażonego ptaka w miejscu rany i pobiera wirusa wraz z połkniętą krwią. Komar następnie szuka innego ptaka i wstrzykuje mu krew z wirusem. Rana zatem najczęściej pojawia się w miejscach bez piór.
Ptaki, które przeżyły wirusa i których rany zniknęły, nie są już zaraźliwe, mimo że nadal są nosicielami wirusa. Jeśli ptak bardzo zachoruje z powodu czegoś innego, wirus ponownie może się ujawnić (a tym samym rozprzestrzenić chorobę). Ponieważ wirus jest bardzo powszechny w przyrodzie, nadal nie ma powodu, aby zabijać ptaka, który ma ptasią grypę.

UWAGA: Jednak ospa ptasia rozprzestrzenia się nie tylko przez owady. Bliski kontakt i siedzenie na tym samym drążku może wystarczyć. Możliwa jest również dystrybucja poprzez cząsteczki w powietrzu (aerozolu). Dlatego po okresie z dużą ilością kurzu w powietrzu (dni suche) często można zaobserwować falę dodatkowych upadków. Upewnij się, że pomieszczenie, w którym będzie ptak, jest bardzo czyste. Upewnij się również, że bardzo dokładnie posprzątałeś pokój. Polecam Swiffer z wodą, do której dodałeś bakterio-przeciwwirusowy roztwór. To jest pracochłonne!
Nie używaj odkurzacza. Dźwięk może naprawdę stresować osoby i nie można później używać odkurzacza w innym miejscu.


Różne kształty

Zasadniczo istnieją dwa różne kształty.
1) Najczęściej, jak to wygląda na zdjęciach na tej stronie, gdzie wygląda jak brodawki.
2) Mniej powszechną postacią jest tak zwana „postać błonicy”, w której czasami można zobaczyć martwicze (gdy tkanka obumiera / gnije) rany na miękkich częściach ciała. Znajduje się wówczas również w górnych drogach oddechowych.
3) Jeszcze bardziej niezwykłą postacią jest infekcja ogólnoustrojowa (która dotyczy całego organizmu, np. gorączka), ale prawdopodobnie nigdy jej nie zobaczysz (mamy nadzieję) Wskaźnik

przeżywalności

Ptaki z rodziny krukowatych mają duże szanse na przeżycie choroby bez opieki . Kiedy możesz złapać wronę, która ma ospę, oznacza to, że potrzebuje pomocy (inaczej byś jej nie dostał).

Objawy:

Widoczne rany, które prawie zawsze znajdują się w miejscu, w którym nie ma piór (tam gryzie komar). na przykład nogi, pazury, okolice oczu i podstawę dzioba.

Lek i dawkowanie:

Nie jest znany lek na ptasią grypę u dzikiego ptactwa. U ptaków żyjących w niewoli stosowano różne metody leczenia w połączeniu z opieką wspomagającą w celu leczenia urazów i zapobiegania wtórnym infekcjom, ale tak naprawdę nie ma jeszcze prawdziwego leku na ospę. Jednak w świecie naukowym pojawiło się więcej próśb o rozwiązanie. Trzymamy kciuki!
Wspomniane metody nie wyeliminują wirusa, a choroba zniknie z leczeniem lub bez leczenia.

Co możesz zrobić:

• Zakażony ptak powinien być trzymany sam lub z innymi zarażonymi ptakami. To
muszą być trzymane oddzielnie od ptaków, które nie są zakażone.
• Ptak powinien być umieszczony za moskitierami. Ważny! W przeciwnym razie owady wysysające krew mogą przenieść infekcję na inne ptaki w pobliżu! Ważne jest, aby przed pobytem utrzymać pokój w czystości, aby nie było już w nim pasożytów ani gryzących owadów! Rutyny!
• Należy zapewnić zbilansowaną dietę. Dieta z mięsem mielonym nie jest zbilansowana.
• Wszystkie klatki muszą być codziennie czyszczone, aby zminimalizować kontakt między kałem a zakażonymi częściami ciała ze strupami i otwartymi ranami, aby uszkodzenia się nie pogorszyły. Jeśli ptak jest wystarczająco czujny, to może chodzi we własnym kale, a ponieważ swędzi, swędzi bezpośrednio na ranie Z kałem na pazurach!
• Zaleca się leczenie podstawowych pasożytów wewnętrznych i zewnętrznych (wtedy organizm może skoncentrować się przede wszystkim na pozbyciu się wirusa!)
• W przypadku wykrycia wtórnej infekcji, antybiotyki (Baytril) można podawać przez tydzień (zwykle w przypadku otwartego rany, w które mogą przedostać się bakterie!).
• Najskuteczniejszym lekarstwem na wirusa jest czas. Jeśli nie wygląda to tak źle, spodziewaj się, że poprawa zajmie co najmniej 2-3 tygodnie.
• Skutecznym miejscowym rozwiązaniem przeciwwirusowym, które jest zalecane, jest jednak 1{6f492ed9c4ff5dd92594365715d5240cf8217a28ca69f22b3f92c115b4a78e26} roztwór jodu. Można go nakładać codziennie na rany za pomocą wacików / płatków do makijażu. Jod jest skuteczny przeciwko wirusom, bakteriom i grzybom, dzięki czemu nadaje się jako lek o szerokim spektrum działania na wszystkie rany. Alternatywą, którą osobiście lubię, jest miód Manuka (leczniczy, przeciwwirusowy i antybakteryjny miód), który w dzisiejszych czasach jest łatwy do kupienia w aptece.
Alternatywnie jest maść F10 (tymczasowo dostępna na www.pharmasafe.se )
Jeśli rany są mokre, można użyć proszku zatrzymującego krew.
• Leki przeciwwirusowe przeznaczone na inne wirusy są nieskuteczne.

Zapobieganie:

Zapobieganie można osiągnąć, minimalizując rozprzestrzenianie się chorób w przyrodzie, co obejmuje rutynową higienę stołu dla ptaków, codzienną wymianę wody pitnej i dostarczanie świeżej żywności. Zaleca się poruszanie się po obszarze pokarmowym dla ptaków w ogrodzie, aby uniknąć koncentracji zanieczyszczeń. Usuń resztki jedzenia, które spadły na ziemię. To świetne źródło infekcji!
Jeśli chore ptaki zostaną wykryte w ogrodzie, może być konieczne przerwanie karmienia na kilka tygodni, co pomoże przerwać łańcuch przenoszenia choroby.

Źródła:

  1. Ptasia ospa, Charles van Riper i DJ Forrester, Choroby zakaźne dzikich ptaków (s. 131-176), rozdział 6, Blackwell, 2007, wydawcy NJ Thomas, DB Hunter, CT Atkinson.
  2. Ptasia ospa, Charles van Riper i DJ Forrester, Choroby zakaźne dzikich ptaków (s. 131-176), rozdział 6, Blackwell, 2007, wydawcy NJ Thomas, DB Hunter, CT Atkinson.
  3. Practical Wildlife Care, Les Stocker MBE, Wiley-Blackwell, wydanie 2 (26 lipca 2005), s. 89.
  4. Practical Wildlife Care, Les Stocker MBE, Wiley-Blackwell, wydanie 2 (26 lipca 2005), s. 89.
  5. https://corvid-isle.co.uk/leczenie-ospy-ptasia
Ten obrazek ma pusty atrybut alt;  jego nazwa pliku to pox2b-1-1024x615.jpg